g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Biežāk uzdotie jautājumi

Man mēdz uzmesties ģenitālās herpes. Esmu stāvoklī, ko man darīt?

Ja grūtniecības laikā Jums uzmetas ģenitāliju rajonā herpes izsitumi, varat droši lietot tos līdzekļus, kas pieejami aptiekās. Šajā laikā nedaudz pazeminās imunitāte un šie izsitumi var uzmesties arī biežāk kā ierasts. Parunājiet ar farmaceitu un Jums piedāvās vairākas ziedes. Informējiet savu grūtniecības uzraugošo speciālistu, ka Jums ir šāda kaite. Savukārt, kad tuvojas dzemdības un sajūtat, ka ir izmetusies herpes vīrusam raksturīgās pumpas, noteikti informējiet savu ārstu vai vecmāti. Parasti šādos gadījumos iesaka veikt ķeizargrieziena operāciju, lai neinficētu mazuli.

 

Kāpēc man atšķiras grūtniecības laiks rēķinot pēc pēdējām mēnešreizēm un ultrasonogrāfijas mērījumi? Vai ir pamats satraukumam?

Ja sievietei ir neregulārs cikls, tad ārsti parasti pieņem to grūtniecības laika mērījumu, kas noteikts ultrasonogrāfijā, jo nav jau zināms precīzi, kad sievietei bija ovulācija un notika olšūnas apaugļošanās. Tomēr, mēdz būt gadījumi, kad sievietei ir regulārs cikls, bet sonogrāfijas dati uzrāda nedaudz citu grūtniecības laiku. Tas var būt saistīts, piemēram, ar to, ka ovulācija ir notikusi nedaudz vēlāk, nevis cikla vidū. Tādēļ parasti ārsti kā precīzākos pieņem tieši ultrasonogrāfijas datu mērījumus, lai noteiktu grūtniecības laiku. Ja nākošajā sonogrāfijas pārbaudē iepriekšējais grūtniecības laiks apstiprinās, tātad mazuļa mazuļa augšana notiek atbilstoši laikam un satraukumam nav iemesla.

 

Mani uztrauc sāpes, kuras es citreiz jūtu sānā, citreiz vēdera lejasdaļā. Tās var būt pat asas. Tas ir normāli?

Visdrīzāk tas, ko jūtat, ir sāpes ko izraisa strauji augošais vēders. Var būt tā, ka iesāpas, kad Jūs ceļaties no krēsla, vai strauji pagriežaties no viena sāna uz otru. Parasti situāciju atvieglo, ja tiek ieņemta kāda ērtāka poza, pakaviņa izmantošana guļot un dziļāka ieelpa. Par sāpēm, ko izjūtat noteikti pārrunājiet ar savu grūtniecību uzraugošo speciālistu nākamās vizītes laikā. Iespējams, Jums ieteiks nēsāt speciālo grūtnieču jostu ātrāk kā citām grūtniecēm. Atceraties, ka ne jau vienmēr sāpes vēderā ir saistītas tieši ar grūtniecību. Ļoti bieži grūtniecības laikā sievietes piedzīvo dažādus gremošanas traucējumus un pastiprinātu vēdera pūšanos, kas arī var radīt nelielas sāpes. Tāpēc pasekojat kādas ir šīs sajūtas un kad tās parādās. Ja tās ir līdzīgas menstruāciju sāpēm (krampjainas, regulāras), pastiprinās vai nepāriet, tad vajadzētu meklēt ārsta palīdzību.

Esmu stāvoklī, bet man ir hroniska sirds saslimšana. Kā lai rīkojos? Vai man būs jādzemdē ar ķeizargrieziena palīdzību?

Vispirms Jums būtu nepieciešams konsultēties ar kardiologu. Ja lietojat kādus medikamentus, ārsts Jums varētu ieteikt tādus, kurus var lietot grūtniecības laikā. Noteikti informējiet savu grūtniecību uzraugošo speciālistu par savu slimību. Ja iespējams, sagatavojat izmeklējumu izrakstus, kas Jums ir un parādiet tos ārstam.

Nē, sirds saslimšanas nav obligāts nosacījums, ka jābūt ir ķeizargrieziena operācijai. Patiesībā pēdējā laikā pētījumi apliecina, ka šādos gadījumos labāk tomēr ir dzemdēt pašai, jo arī operācija ir ļoti liela slodze organismam. Jūsu gadījumā mēs ļoti ieteiktu dzemdības plānot daudzprofilu slimnīcās, jeb slimnīcās, kur ir arī kardioloģijas speciālisti.

Esmu stāvoklī un atklāju, ka man ir cērmes. Ko darīt? Esmu dzirdējusi, ka palīdz ķirbju sēklas. Vai tā ir?

Vispirms Jums vajadzētu noskaidrot, vai tie patiešām ir parazīti. To var izdarīt, nododot savu fēču (vēdera izejas) paraugu laboratorijā. Vislabāk to darīt, izmantojot speciālu trauciņu, kurus laboratorijās iedod bieži vien bez maksas. Ja analīzes apstiprina, ka patiešām Jums ir cērmes, vai kādi citi parazīti, tad jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa un jānoskaidro kā vislabāk no šiem „nelūgtajiem viesiem” vēderā atbrīvoties. Nemēģiniet ārstēties pati vai tikt galā ar kādām tautas metodēm. Pirmkārt, tās ne vienmēr ir efektīvas, otrkārt, nepareizi lietojot medikamentus, var rasties nevēlamas situācijas.

Uzzināju, ka esmu stāvoklī. Grūtniecības laiks varētu būt kādas 4-5 nedēļas. Mani uztrauc nelielas sāpes vēdera lejasdaļā. Vai man uztraukties? Vai steidzīgi meklēt ārsta palīdzību?

Grūtniecības sākumā var būt nelielas sāpes un sajūta, ka nedaudz „velk” vēdera lejasdaļu. Pirmajā trimestrī organismam vēl ir it kā „jāpierod” pie grūtniecības un jāpagaida, kamēr auglītis būs kārtīgi „ieligzdojies” dzemdē. Līdz tam laikam sievietes dažkārt mēdz sajust nelielu diskomfortu.

Ārsta palīdzību steidzīgi vajadzētu meklēt, ja ir krampjainas, spēcīgas sāpes (līdzīgi kā mēnešreizēs) un ir asiņošana ar svaigu, sarkanu asins piejaukumu. Ja nav šādu simptomu, iesakām ievērot mierīgāku režīmu, papildus lietot ieteicamo devu folijskābes (0,4 g dienā) un ievērot veselīga uztura priekšnoteikumus, kā arī noteikti nesmēķēt un nelietot alkoholu.

Man ir jautājums par bērna kustībām. Ir dienas, kad tas ir ļoti aktīvs, bet ir arī tādas dienas, kad viņu sajūtu ļoti reti. Tas ir normāli?

Jūsu mazulis ir tāds pats cilvēks kā Jūs un visi citi, proti, viņa aktivitātes un miera periodi mēdz mainīties un ne vienmēr tas nozīmē, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā. Tiek uzskatīts, ka visaktīvākais mazulis ir laikā no aptuveni 24.līdz 28.,29.nedēļām. Pēc apmēram pēc 33.nedēļas vai pat agrāk mammas sāk ievērot, ka mazajam sāk veidoties tāds kā savs režīms un kustības var būt biežākas, piemēram, rīta vai vakara pusē, citreiz tieši naktīs, kad mamma cenšas aizmigt. Ne visas sava bērna kustības grūtnieces jūt. Par to var pārliecināties, piemēram, sonogrāfijā, kur var vērot, ka mazulis pakustina roku vai kāju, bet mamma to nemaz nesajūt. Mēģiniet nesalīdzināt citu grūtnieču pieredzi ar savējo. Katrs cilvēks ir dažāds un arī bērni mammas vēderā ir dažādi. Citi ir aktīvāki kūleņotāji, citi mierīgāki. Ja kustības nejūtat ilgstoši, mēģiniet pamainīt pozu, kad atrodaties guļus. Iespējams, pozas maiņa liks bērnam iekārtoties ērtāk un Jūs viņu sajutīsiet. Mūsu mājaslapā sadaļā „Kalendārs” 30.nedēļā variet iepazīties ar padomiem kā skaitīt un novērot bērna kustības. Tomēr, ja Jums patiesi ir nopietnas bažas un ilgstoši, arī, piemēram, mainot pozu, mazuļa kustības neizdodas sajust, vajadzētu meklēt ārsta padomu iespējami drīzākā laikā.

Esmu otrajā grūtniecības trimestrī un šodien gadījās tā, ka paklupu un nokritu. It kā sasitos tikai nedaudz, bet ļoti uztraucos, vai neesmu ar savu kritienu nodarījusi pāri bērnam?

Tā nu tas ir, jo lielāks aug vēders grūtniecības laikā, jo sieviete kļūst neveiklāka un var gadīties dažādi misēkļi. Varam Jūs nomierināt, ka šādi nelieli kritieni parasti neatstāj uz grūtniecības norisi nekādas sekas. Tas notiek ļoti reti, ka kādas traumas rezultātā ir problēmas ar grūtniecību. Bērnu ļoti labi pasargā augļūdeņi, placenta un vēdera muskulatūra. Tas viss it kā amortizē triecienu un mazulis to parasti izjūt tikai kā nedaudz lielāku šūpošanu. Tomēr, ja pēc kritiena, sitiena parādās stipras sāpes, asiņošana, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība pēc iespējas ātrāk.

Es gaidu savu otro bērniņu, bet mans pirmais bērns vēl ir ļoti mazs. Esmu dzirdējusi, ka grūtnieces nedrīkst cilāt smagumus, tas var apdraudēt grūtniecību, tāpēc tagad baidos paņemt mazo klēpī

Ja vien Jūsu grūtniecībai nekas nedraud un ārsts nav ieteicis īpaši saudzīgu režīmu, nav iemesla domāt, ka Jūs nevarētu celt savu bērnu. Dariet to mēreni, mierīgi, vislabāk no tupus stāvokļa, tā Jūs vairāk atslogosiet muguru. Ja bērns jānēsā ilgstošāk un Jums ir uztraukums par grūtniecību, palūdziet kādam Jums palīdzēt, ja vien tas ir iespējams.

Mans dzemdību datums tuvojas, bet ļoti uztraucos, jo stipri baidos no dzemdību sāpēm

Sāpes, protams, ir neizbēgama dzemdību sastāvdaļa. Par laimi Jūs variet sagatavoties tām laicīgi. Lūk, daži ieteikumi: 1. Pārrunājiet ar savu dzemdību speciālistu par iespējamām atsāpināšanas metodēm. Daudz informācijas Jūs varēsiet iegūt arī mūsu mājaslapā. 2. Palasiet pieejamo informāciju, kas ir literatūrā vai internetā par iespējam atvieglot dzemdību procesu ar elpošanas un dažādu vingrinājumu palīdzību. 3. Daudzām sievietēm ļoti palīdz, ja kāds dzemdību laikā ir blakus. Ja Jums blakus kādu iemeslu dēļ nebūs Jūsu bērna tēvs, iespējams, ka atbalstu var sniegt mamma vai pat draudzene. 4. Apmeklējiet „jauno vecāku” kursus, kur Jums profesionāļi pastāstīs kā labāk sagatavoties dzemdību procesam un kā sev palīdzēt. 5. Cenšaties izvairīties no negatīvas informācijas, jeb „šausmu stāstiem” par dzemdībām, kurus stāsta paziņas, kaimiņi un tml. Katram ir sava pieredze un divu vienādu cilvēku, grūtniecību un dzemdību patiesībā nemaz nemēdz būt. 6. Mēģiniet noskaņoties dzemdībām un neizvirzīt sāpju piedzīvošanu kā pašu galveno. Labāk domājiet par dzemdībām kā iespēju beidzot ieraudzīt savu mazuli, kuru esiet nēsājusi sev zem sirds. 7.Mieriniet sevi ar domu, ka visu dzemdību laiku tiksiet rūpīgi uzraudzīta. Mūsdienu iespējas ir ļoti plašas, lai uzzinātu, kā jūtaties Jūs un Jūsu mazulis. Runājiet ar ārstiem, ja un kad vien Jūs kas satrauc.

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv