g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Close

Daži svarīgi fakti par mazuļa barošanu ar krūti

Ir vispārzināms, ka vislabākais ēdiens mazulim piedzimstot ir mammas piens. Tas nodrošina bērnu ar visu nepieciešamo, lai normāli attīstītos, augtu un būtu savu vecāku prieks un lepnums.

Lūk, daži interesanti fakti, kas varētu Tevi pārliecināt par to, ka mazuļa zīdīšana ir labākais iespējamais risinājums:

 • Mammas piens satur vairāk kā 100 dažādas uzturvielas, kas ir ļoti svarīgas tikko dzimušam organismam, lai tas pilnvērtīgi augtu. Daudzas no šīm uzturvielām nav iespējams aizvietot ar speciālo maisījumu pienu, ko var nopirkt veikalos un aptiekās.
 • Mazuļa gremošanas sistēmai mammas pienu pārstrādāt ir daudz vieglāk kā maisījumu pienu. Tas tādēļ, ka šis piens ir vislabāk piemērots cilvēka organismam.
 • Augot mazulim, arī mammas piens organismā tiek „ražots” atbilstoši tieši viņa šī brīža vajadzībām. Tas it kā pielāgojas bērna vecumam.
 • Daudzi speciālisti uzskata, ka bērna zīdīšana var mazināt sievietes risku saslimt ar krūts vēzi nākotnē.
 • Kad bērns zīž, tas nodrošina ne tikai īpašu emocionālu saikni ar mammu, bet arī veicina viņa intelektuālo attīstību. Kurš vecāks gan negribētu lepoties ar sava bērna sasniegumiem nākotnē?
 • Zīdīšana ir ļoti lēts (pat bezmaksas) bērna barošanas veids. Tas vienmēr ir „pa rokai” svaigs. Principā līdz pus gada vecumam bērnam piebarojums nav nepieciešams. Iedomājies, cik daudz naudas var ietaupīt, nepērkot piena maisījumus!
 • Barojot bērnu ar krūti, daudz vieglāk ir atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, kas uzkrāti grūtniecības laikā. Tas tādēļ, ka mazulis šīs „liekās” kalorijas apēd ar mammas pienu.
 • Ir pierādīts, ka bērni, kas baroti ar mammas pienu, daudz retāk cieš no liekā svara problēmām gan bērnībā, gan pieaugušā vecumā.
 • Mūsdienās aizvien vairāk ir pieļaujams mazuli barot arī publiskās vietās un reti kurš to nosodīs. Nedaudz piesedzot krūti ar kādu šalli vai lakatu, neviens pat īpaši neko neievēros.
 • Ja vēlies vairāk uzzināt par mazuļa ēdināšanu ar krūti, iesakām ieskaitīties mājaslapā www.zidit.lv.

Ļoti reti, bet tomēr mēdz būt situācijas, kad no mazuļa barošanas ar krūti tomēr mammai ir jāatsakās:

 • Ja ir jālieto kādi medikamenti, kas mazulim nav pieļaujami, jo tie nokļūst mammas pienā. Ja šie medikamenti ir jālieto kādu neilgu laiku, tad piena „ražošanu” ir iespējams saglabāt, to regulāri atslaucot. Pajautā savam ārstam, kad varēsi barošanu ar krūti atkal atsākt. Ja Tev tiek izrakstīti kādi medikamenti, vienmēr informē ārstu par to, ka baro bērniņu!
 • Kāda smaga saslimšana mammai, jo barošana ar krūti var radīt papildu slodzi organismam.
 • Saslimšana ar AIDS, narkotiku un pārmērīga alkohola lietošana.
 • Iedzimta mutes deformācija bērnam un viņš nespēj zīst.
 • Lai arī ļoti,  ļoti reti, bet mēdz būt gadījumi, kad mazulim ir kāda specifiska alerģija, kas neļauj pārstrādāt mammas pienu.

Ja Tev gadījumā ir kādi apstākļi, kas tomēr neļauj zīdīt bērnu, tas noteikti nav iemesls, lai justos vainīga. Pats svarīgākais mazulim augot ir vecāku mīlestība un pareizas rūpes par viņu.  Tikai tādos apstākļos bērns būs laimīgs.


Noderīgas saites

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv