g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Close

Kā tas ir, kļūt par mammu?

Kļūšana par mammu daudzām sievietēm sniedz dzīves piepildījumu. Viņas atzīst, ka šādā veidā ir ieguvušas savai dzīvei pavisam citu jēgu. Ja skatāmies filmas, seriālus, parasti  bērna piedzimšana tiek attēlota kā ļoti aizkustinošs piedzīvojums. Mamma, bērna tēvs, ieraugot savu mazo raud aizkustinājuma asaras un jau ar pirmo dienu ar prieku rūpējas par mazuli. Protams, tā notiek ļoti bieži arī reālajā dzīvē. Tomēr gadās arī citādi. Dažkārt mēdz būt situācijas, kad bērna mamma vai tētis uzreiz neizjūt tās īpašās vecāku jūtas, kas rada saikni ar bērnu. Tas var notikt arī pamazām. Tas ir pavisam normāli. Tādēļ noteikti nav jājūtas vainīgiem. Vienkārši šādā situācijā ir nepieciešams vairāk laiks un pacietība. Bērna piedzimšana maina ikdienas kārtību.

Gadās, ka rožainie sapņi par kopīgām rūpēm par smaidīgo mazuli saskaras ar realitāti, kur mazulis ir niķīgs un raud, vīrs pārāk aizņemts darbā un ir bieži neapmierināts, bet mamma mūžīgi neizgulējusies un mājā ir liela nekārtība. Tā rezultātā var rasties vilšanās sajūta un sieviete pat baidās citiem atzīties, ka viņai šķiet, ka nemīl bērnu tik stipri, cik vajadzētu. Smagākās situācijās nākas pat piedzīvot pēcdzemdību depresiju vai skumjas. Galvenais šādos brīžos ir mēģināt saprast un apzināties, ka vaina nav meklējama sevī, bērna tēvā vai pašā bērnā. Vienkārši šobrīd ir apstākļi, ar kuriem ir jātiek galā, bet vēl nav nepieciešamās zināšanas un iemaņas, lai to izdarītu pietiekoši labi. Līdz ko bērns ir piedzimis, katra nākamā diena ir kā skola vai jauns darbs, kad ir kas jāiemācās un jāapgūst kāda jauna prasme. Tā ir liela slodze. Kad sievietei piedzimst bērniņš, viņa jau instinktīvi zina un sajūt, kā viņu pareizi paņemt, nenodarot pāri, kā parūpēties, lai mazulim nekas nekaitētu. Neviens nav teicis, ka pirmajos bērna dzīves mēnešos tikt galā ar jaunajām rūpēm ir viegli un viss „iet no rokas”. Gluži otrādi, var paiet laiks, kamēr visi ģimenes locekļi pierod pie jaunās dzīves kārtības un sāk iemīļot mazo „jaunpienācēju” ģimenē tik ļoti, ka vairs nevar iedomāties bez viņa savu dzīvi.

Kā sev palīdzēt ātrāk aprast ar gaidāmajām pārmaiņām? Lūk daži ieteikumi, kas, iespējams, palīdzēs:

  • Ja patīk lasīt, palūdz kādam, vai iegādājies grāmatas par bērnu audzināšanu. Protams, katram autoram ir savs redzējums par to, kā pareizi ir izturēties pret bērnu, tomēr katrā drukātā materiālā Tu vari atrast sev kādu vērtīgu atziņu, kas noteikti noderēs.
  • Vari pameklēt labus ieteikumus un piemērus internetā. Ja diskutē ar citām mammām forumos, mēģini izvairīties no sevis salīdzināšanas ar citiem. Atceries, ka anonīmās diskusijās cilvēki mēģina sevi demonstrēt no pašas labākās puses, bet tas nenozīmē, ka citi ir ideāli vecāki, bet Tu nē.
  • Kamēr esi gaidībās vai tikai esi nodomājusi, ka ir pienācis laiks padomāt par bērniņu, Tu vari pavadīt laiku kopā ar radinieku, draugu bērniem. Tā būs laba pieredze un iepazīšanās ar bērnu pasauli un jaunām rūpēm.
  • Parunājies ar savu mammu vai kādu citu savu radinieci, draudzeni, kā viņa izjuta savu mātes lomu un ar kādām grūtībām nācās saskarties. Visas šīs zināšanas Tev noderēs sagatavoties savai mātes lomai.
  • Mēģini iegaumēt, ka bērna ienākšana Tavā dzīvē nenozīmē pilnībā atteikties no saviem sapņiem un iespējām sevi iepriecināt. Vienmēr paturi prātā, ka Tavs mazulis ir pelnījis laimīgu mammu. Diez vai Tavs mazais priecātos, ja ikdienā nāktos dzīvot ar mammu, kura ir nomākta un bēdīga. Saprotams, ka bērna ienākšana ģimenē prasa sarežģītāku laika plānošanu, bet viss ir iespējams. Kaut reizi nedēļā, kaut pāris stundas noteikti sev mēģini atvēlēt.

Noderīgas saites

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv