g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Close

Kāpēc ir svarīgi doties regulāri pie ārsta grūtniecības laikā?

Dzemdību speciālisti Latvijā ir noraizējušies, jo mūsu valstī ir ļoti bēdīga situācija zīdaiņu mirstības jomā. Katru gadu Latvijā savu septīto dzīves dienu nesagaida aptuveni 50 mazuļi. Protams, ārsti ir mēģinājuši izpētīt, kāds tam ir iemesls un kāpēc, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, mūsu zemē ir vieni no sliktākajiem rādītājiem.

Lai noskaidrotu iemeslus tik lielai jaundzimušo mirstībai, tika veikts plašs pētījums un lūk, kas tika secināts[1]:

  • Aptuveni piektā daļa mammu, kuru mazuļi nesasniedza 7 dienu vecumu, grūtniecības laikā turpināja smēķēt. Daudzas no viņām lietoja alkoholu un ignorēja veselīga dzīvesveida ieteikumus.
  • Liela daļa šo mirušo bērnu mammas nebija laikus stājušās grūtniecības uzskaitē un pirmo reizi grūtniecības laikā saskārās ar ārstu tikai dzemdību laikā.
  • Izrādās, ka tieši lauku rajonos dzīvojošām māmiņām ir lielāka iespēja piedzīvot jaundzimušā nāvi. Acīmredzot, tas ir saistīts ar iespējām tikt laicīgi pie ārsta. Tāpat ir secināts, ka ar jaundzimušo veselības problēmām saskaras mammas, kuras ir mazāk izglītotas un viņām nav zināšanu par to kā pareizi parūpēties par sevi un savu nedzimušo bērniņu grūtniecības laikā.

Tāpēc esam uzskaitījuši vairākus būtisku iemeslus, kāpēc ir ļoti svarīgi doties pie ārsta grūtniecības laikā un laicīgi (līdz 12. grūtniecības nedēļai) stāties grūtnieču uzskaitē:

  • Dažādas infekcijas. Ārsts var laikus konstatēt, vai sievietei ir kāda infekcija un pieņemt lēmumu par tās ārstēšanu, šādā veidā pasargājot mazo un mammu. Labs piemērs ir B hemolītiskais streptokoks. Mamma var pat nenojaust, ka ir šīs infekcijas nēsātāja, bet dzemdību laikā viņa var inficēt ar to mazo, šādā veidā nopietni apdraudot jaundzimušā bērna veselību.
  • Augļa augšanas aizture, jeb situācija, kad mazulis mammas vēderā neatbilst grūtniecības laikam un it kā „atpaliek” attīstībā. Veicot ultrasonogrāfiju ārsts to var laicīgi konstatēt.
  • Iedzimtas saslimšanas mazulim. Grūtniecības pirmajā un otrajā trimestrī tiek veiktas analīzes un ultrasonogrāfiska izmeklēšana grūtniecēm, lai pārliecinātos, vai nav paaugstināts risks, ka mazulim varētu būt ģenētiska vai iedzimta saslimšana.
  • Augļūdeņu kvalitāte. Ar ultrasonogrāfijas palīdzību ārsts izmeklē, vai mazulim pietiek augļūdeņi, vai tie ir par daudz. Šādos gadījumos var pieņemt lēmumu par tālāko rīcību, lai pasargātu jaundzimušo no iespējamām problēmām.
  • Augļa guļa, jeb kā mazulis ir iegūlies mātes dzemdē. Ne vienmēr mazais mammas vēderā ieguļas kā tas ir parādīts bildēs – ar galviņu uz leju. Var būt situācijas, kad viņš noguļas šķērsguļā vai kā savādāk. Tam ir liela nozīme, kā tiks vadīts dzemdību process, lai maksimālu pasargātu gan bērnu, gan mammu no iespējamām traumām.
  • Citi svarīgi izmeklējumi. Uzraugot grūtniecību, ārsts vienmēr pievērsīs uzmanību mazuļa sirdsdarbībai, kas ir labs rādītājs tam, kā bērniņš jūtas mātes dzemdē un vai viss norit normāli. Tāpat ir svarīgi uzzināt rēzus faktoru, veicot asins analīzes mammai, lai izvairītos no iespējamām problēmām. Ir svarīgi viss – gan grūtnieces asinsspiediens, gan urīna un asins analīžu rādītāji, lai maksimāli nodrošinātu, ka mazulis piedzims vesels un mamma būs pasargāta no dažādām komplikācijām.

Vienmēr der atcerēties, ka katra grūtniecība ir atšķirīga. Ja sievietei pirmā, otrā vai pat trešā grūtniecība ir noritējusi bez jebkādām problēmām, tas nenozīmē, ka arī nākamā būs nevainojama. Situācijas var būt ļoti atšķirīgas un pret katra bērniņa iznēsāšanu jāizturas kā pret unikālu gadījumu. Tāpēc vienmēr atgādinām – pie ārsta ir jādodas un vislabāk to darīt laicīgi. Jebkuru vecāku sapnis ir vesels un laimīgs bērniņš. Ļoti bieži tieši no mūsu rīcības un zināšanām ir atkarīgs, vai tā patiešām būs.

[1] Roche Akadēmija zinātniskā padomes veikts pētījums:sociālās atbildības projekts


Noderīgas saites

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv