g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Close

Plānojot nākamo mazuli

Ja esi jau māmiņa vienam, diviem vai pat vairāk bērniem, tomēr jūti, ka vēlies laist pasaulē vēl kādu mazuli, noderēs daži svarīgi ieteikumi:

 • Bieži māmiņas jautā, cik ilgi pēc iepriekšējām dzemdībām būtu pareizi plānot nākamo bērnu? Parasti ārsti iesaka pagaidīt aptuveni 1,5-2 gadus, lai dotu iespēju organismam atgūt spēkus. Tomēr, ja grūtniecība ir iestājusies ātrāk, nevajadzētu satraukties. Pārrunā ar savu ārstu, kas būtu jāievēro tieši Tavā gadījumā.
 • Ja iepriekšējais bērns ir nācis pasaulē ar ķeizargrieziena palīdzību, tad noteikti vajadzētu pagaidīt ieteiktos 2 gadus, lai dotu iespēju operācijas rētai labi sadzīt un neapdraudētu mammu un bērnu grūtniecības laikā. Tomēr, ja nu grūtniecība iestājas ātrāk, tas noteikt nav iemesls, lai veiktu abortu. Šādos gadījumos ārsts rūpīgāk sekos ķeizargrieziena rētai, kamēr tiek iznēsāts bērniņš.
 • Ja vēl baro savu iepriekšējo mazuli ar krūti, plānojot nākamo mazuli to vajadzētu pārtraukt darīt, jo bērna barošana ar krūti un grūtniecība vienlaicīgi var būt pārāk liela slodze Tavam organismam.
 • Plānojot nākamo mazuli, līdzīgi kā iepriekšējā grūtniecībā, sāc lietot folijskābes ieteicamo devu, jeb 0,4g dienā.
 • Noteikti atmet smēķēšanu un samazini alkohola lietošanu līdz minimumam! Mudini tāpat rīkoties arī savu partneri. Centies būt vairāk svaigā gaisā un līdz minimumam samazini risku saskarsmei ar dažādām kaitīgām vielām.
 • Pārdomā, ar kādām veselības problēmām saskāries iepriekšējo grūtniecību laikā. Pārrunā ar savu ginekologu vai ģimenes ārstu, ko Tu varētu darīt, lai mazinātu risku šīs problēmas piedzīvot atkal.
 • Es piesardzīga, ja lieto kādus medikamentus! Pārrunā ar savu ārstu, cik ilgi pēc šo medikamentu lietošanas Tu vari plānot grūtniecību. Bieži šādos gadījumos, ārsti iesaka nogaidīt vienu menstruālo ciklu. Ja Tev ir jālieto kādi medikamenti ilgstoši, pastāsti savam ārstam, ka plāno grūtniecību. Iespējams, ka ārsts Tev ieteiks kādas citas zāles, kuras ir pieļaujams lietot grūtniecības laikā.
 • Padomā, vai Tev ir nepieciešama vakcinēšanās pret kādu saslimšanu? Varbūt ir vajadzīga revakcinēšanās pret encefalītu? Vai esi vakcinējusies pret masaliņām, gripu? Ja šaubies, noteikti aprunājies ar savu ģimenes ārstu!
 • Nav nepieciešams pārtraukt ierastās fiziskās aktivitātes, ja esi radusi būt aktīva. Vienīgais ieteikums – nevajadzētu ar tām pārspīlēt. Grūtniecības plānošanas laikā, kā arī laikā, kad gaidi mazuli vajadzētu ievērot mērenību un saglabāt sev ierasto slodzi. Nevajadzētu tiekties pēc sportiskajiem rekordiem.
 • Ja esi vecumā pēc 35, iesakām ielūkoties mūsu mājaslapas rakstā „Kļūt par māmiņu, kad ir vairāk kā 35 gadi”.
 • Apmeklē savu zobu ārstu! Ja laicīgi sakopsi savu mutes dobumu, grūtniecības laikā Tev nebūs jāraizējas par to labošanu.
 • Ja Tev ir kāda hroniska saslimšana (piemēram, diabēts, iedzimta sirds kaite un tml.), noteikti pārrunā ar savu ģimenes ārstu iespējamo rīcību grūtniecības laikā.
 • Ja Tev nav sava ārsta vai vecmātes, ar kuru esi radusi sadarboties, padomā, kuru speciālistu Tu gribētu izvēlēties. Ja vēlies saņemt valsts apmaksātu grūtniecības uzraudzību, ieskaties http://www.vmnvd.gov.lv/lv/469-veselibas-aprupes-pakalpojumi/ligumiestazu-saraksts.

Noderīgas saites

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv