g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Close

Priekšlaicīgas dzemdības

 Priekšlaicīgas dzemdības ir tad, ja gaidāmais mazulis nāk pasaulē no 22.-36. grūtniecības nedēļai. Priekšlaicīgas dzemdības var izraisīt vairāki faktori:

  • Iespējama infekcioza saslimšana topošajai mātei (hlamīdijas, mikoplazma, herpess vīruss);
  • Dzemdes gļotādas vai dzemdību ceļu iekaisumi;
  • Dzemdes kakla saīsināšanās;
  • Daudzaugļu grūtniecība;
  • Topošās māmiņas emocionālais stāvoklis – dažādas stresa situācijas vai ilglaicīgas negatīvas emocijas un pārdzīvojumi grūtniecības laikā palielina risku uz to, ka pastāv priekšlaicīgu dzemdību draudi.
  • Ārēju faktoru radītas traumas, piemēram, kritieni, sasitumi u.c;

Ja grūtniecības laikā parādās ilgstošas sāpes vēdera lejasdaļā, kontrakcijas, asiņaini izdalījumi, nekavējoties ir jāmeklē medicīniskā palīdzība tuvākajā dzemdību stacionārā. Lai grūtniecība noritētu bez sarežģijumiem, ieteicams pirms grūtniecības plānošanas pārbaudīt savu veselības stāvokli un
hronisku infekcijas slimību gadījumā tās laikus izārstēt.

Dzemdes kakls ir dzemdes apakšējā daļa, kas savienota ar maksti un aizsargā dzemdi no infekciju iekļūšanas tajā. Pirms dzemdībām (1-2 nedēļas), kad ķermenis sāk gatavoties bērniņa nākšanai pasaulē, dzemdes kakls pakāpeniski saīsinās, un tas ir dabisks pirmsdzemdību process, bet, ja tas notiek pārāk ātri, to sauc par dzemdes kakla saīsināšanos jeb nepietiekamību. Šis faktors var būt par iemeslu bērniņa neiznēsāšanai grūtniecības 2. trimestrī. Riska faktori var būt iedzimtība, hormonālās izmaiņas, iepriekš veikta dzemdes kakla ķirurģiska ārstēšana vai ķirurģiskas manipulācijas dzemdes dobumā, kas saistītas ar mehanisku dzemdes kakla atvēršanu (aborti, abrāzijas, histerorezektoskopija). Dzemdes kakla nepietiekamībai ir nespecifiski simptomi (bieža urinēšana, smaguma sajūta iegurnī, palielināts daudzums gļotainu izdalījumu no maksts). Dzemdes kakla saīsināšanos visbiežāk konstatē ultrasonogrāfijas laikā. Ja šāda problēma tiek identificēta vai pastāv risks tam notikt, turpmāk ārsts var nozīmēt regulāru dzemdes kakla mērījumu veikšanu, progesterona lietošanu vai specifisku ārstēšanu – ķirurģisku dzemdes kakla sašūšanu vai speciāla pesārija (uzmavas) uzlikšanu.


Noderīgas saites

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv