g Grutnieciba.lv

LV RU
x

g Grutnieciba.lv

Ienākt, izmantojot pasi

Close

Spontānais aborts. Kāpēc tā notiek?

Par agrīno spontāno abortu uzskata grūtniecības pārtraukšanos laikā līdz 12. grūtniecības  nedēļai. Diemžēl tie notiek ļoti bieži. Daudz biežāk nekā mēs to spējam pat iedomāties. Ārsti uzskata, ka šādu grūtniecības pārtraukšanos piedzīvo teju katra sieviete, kura nav izsargājusies no grūtniecības. Ne reti sieviete pat nezina, ka grūtniecība ir bijusi un tā ir agrīni pārtraukusies. Viņai var likties, ka vienkārši ir sagaidītas kārtējās mēnešreizes.

  • Kāpēc tā notiek?

Spontānie aborti grūtniecības sākumā mēdz notikt, ja kaut kas nav kārtībā ar augli vai ar tā implantēšanos, jeb „ieligzdošanos” dzemdē. Piemēram, auglis, iespējams, ir sācis nepareizi veidoties un tam ir kādas ģenētiskas problēmas. Tad organisms veic tādu kā „dabisku atlasi” un dzemde „izgrūž” šo augli. Tas noteikti nenozīmē, ka augļa problēmu iemesls ir vīrieša vai sievietes ģenētiskas novirzes. Vienkārši citreiz notiek tā, ka brīdī, kad notiek olšūnas apaugļošanās, kaut kas „noiet greizi” un auglis sāk attīstīties nepareizi.

Tāpat var gadīties, ka kādu hormonālu problēmu dēļ, auglim neizdodas „iegulties” dzemdē un piestiprināties. Arī tad, līdz ar asiņošanu, apaugļotā olšūna tiek izvadīta no dzemdes ārā.

Nav noskaidroti precīzi iemesli, kādēļ tā notiek, līdz ar to, nav zināms, kā no šī procesa sievieti un augli pasargāt. Tajā pašā laikā, ir skaidrs – ja tā ir noticis, tas noteikti nenozīmē, ka šī situācija atkārtosies un sieviete nevar iznēsāt veselu mazuli. Katrā ziņā, ja grūtniecība ir bijusi, tas nozīmē, ka neesi neauglīga un, ja vien nav citu būtisku veselības problēmu, ir visas iespējas laist pasaulē gaidīto bērniņu. Vienkārši ir jāapbruņojas ar pacietību un jāievēro veselīgs dzīvesveids.

  • Kādas ir spontānā aborta pazīmēs un kā jārīkojas?

Kad ir spontānais aborts, sieviete parasti sajūt spēcīgas, krampjainas sāpes vēdera lejas daļā un sākas spēcīga asiņošana, līdzīgi kā mēnešreižu laikā, tikai sajūtas var būt vēl izteiktākas. Var gadīties, ka sāpes tikpat kā nejūt un ir tikai asiņošana. Retāk, bet ir situācijas, ka tikai ar ultrasonogrāfijas palīdzību ārsts konstatē, ka augļa sirds vairs nepukst, bet sieviete vēl neizjūt nekādas pazīmes tam, ka kaut kas nav kartībā. Šādos gadījumos ārsts pārrunās tālāko rīcību, lai izvairītos no iespējamām problēmām.

Ja zini, ka grūtniecība ir iestājusies, bet sajūti krampjainas sāpes un ir spēcīga asiņošana, vajadzētu meklēt ārsta palīdzību pēc iespējas ātrāk.

Der atcerēties, ka katra smērēšanās un ik katra neliela sāpe vēdera lejasdaļā uzreiz nenozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar grūtniecību. Šādos gadījumos ieskaties mūsu mājaslapā, sadaļā „Noderīgi”, raksts „Smērēšanās un asiņošana grūtniecības sākumā”. Pie ārsta steidzīgi vajadzētu doties tikai tad, ja patiešām sāpes ir lielas, ilgstošas un asiņošana ir ar spilgtām, svaigām asinīm samērā lielos daudzumos. Ja redzi tikai nelielu smērēšanos ar brūniem izdalījumiem, tad jāatrod iespēja sazināties ar savu ārstu, lai noskaidrotu, kāpēc ir smērēšanās un kā to risināt.

  • Ko darīs ārsts?

Ja ir zināms, ka sieviete ir stāvoklī, bet ir asiņošana un sāpes, ārsts veiks izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādi ir šo simptomu iemesli un, attiecīgi, rīkosies tālāk. Tev var veikt ultrasonogrāfisku izmeklēšanu. Ja izrādīsies, ka auglis jūtas labi, bet asiņošanu ir izraisījusi kāda cita problēma, Tev ieteiks mierīgu režīmu un noteiks atbilstošu ārstēšanu. Tomēr, ja ārsts konstatēs, ka grūtniecība ir pārtraukusies, tad pastāv iespēja, ka dzemde, līdz ar asiņošanu „attīrās” pati vai arī, atkarībā no situācijas, Tev piedāvās procedūru dzemdes „tīrīšanai”. To veic narkozē un Tu neko nejutīsi.

  • Ja esi piedzīvojusi spontāno abortu

Labā ziņa – Tev grūtniecība ir iespējama. Lai arī ir grūti tikt galā ar zaudējumu, atceries, ka ne jau velti Tavs organisms vēlējās atbrīvoties tieši no šī augļa. Acīmredzot, tam bija problēmas, kas nebija savienojamas ar izdzīvošanu. Pastāv uzskats, ka aptuveni 90 – 95% gadījumos, ja auglim ir kādi defekti, tas parasti beidzas ar spontāno abortu.

Ļauj sev sērot, ja jūti tādu nepieciešamību. Runā ar tuvajiem, psihologu vai kā citādi izpaud savas jūtas. Par vienu esi droša – tā nav Tava vaina. Tā bija tikai apstākļu sakritība un Tu noteikti neesi vienīgā. Spontāno abortu piedzīvo ļoti daudzas sievietes.

  • Kā rīkoties tālāk?

Ir labi, ja ļausi sev kādu laiku atpūsties. Bieži ārsti iesaka pēc piedzīvotā spontānā aborta pagaidīt aptuveni 6 mēnešus, līdz atkal mēģināt palikt stāvoklī. Tomēr, ja grūtniecība iestāsies ātrāk, neuztraucies, bet brīdini ārstu, ka nesen esi piedzīvojusi spontāno abortu. Galvenais rūpīgi ievērot ārsta norādījumus noticēt, kas viss izdosies un Tavs sapnis par veselīgu, smaidīgu mazuli piepildīsies.


Noderīgas saites

Adobe Flash not available

Portālu veido:

Sadarbībā ar:

Portālu www.grutnieciba.lv Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centrs ir radījis, lai sniegtu visaptverošu un skaidrojošu informāciju jaunajiem un topošajiem vecākiem par grūtniecību, grūtniecības norisi un ar to saistītajiem jautājumiem. Šajā portālā varat iepazīties ar informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem grūtniecēm un mazuļiem, kā arī ar nozares vadošo speciālistu ieteikumiem.

Portāla tapšanā, kā sadarbības partneri piedalās Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Ja ir jautājumi un ierosinājumi par mājaslapas veidošanu un tā saturu, lūdzam rakstīt info@grutnieciba.lv.

SPKC sociālajos tīklos: Twitter, Facebook, YouTube, Draugiem.lv