g Grutnieciba.lv

RU LV
x

g Grutnieciba.lv

Использовать данные из

Close

Gaidāmā mazuļa kustības grūtniecības laikā

No vieglām vibrācijām līdz pat kārtīgam mazas kājiņas spērienam vai pat īstai kūleņošanai – tik dažādas mēdz būt mazuļa kustības māmiņas vēderā. Pirmās kustības ultrasonogrāfijas apskatē var sākt novērot jau no otrā grūtniecības mēneša, bet patiešām sajust mazuļa kustības sieviete var aptuveni sākot no 19.-20.nedēļas, ja tā ir pirmā grūtniecība, un sākot no 17.-18.nedēļas vai pat vēl agrāk, ja grūtniecība ir atkārtota.

Tas, cik intensīvi katra māmiņa sajūt sava bērniņa kustības, ir atkarīgs no augļūdeņu daudzuma dzemdē. Jo lielāka ir dzemde un vairāk augļūdeņu, jo retāk mazulis pieskaras dzemdes sieniņām un mazāk ir sajūtams. Grūtniecības otrajā pusē, kad mazulim dzemdē sāk palikt pa šauru, viņš vairs nekustās tik daudz, taču kustības ir kļuvušas daudz spēcīgākas un var būt arī sāpīgākas.. Savukārt, tuvojoties dzemdībām, bērniņš vēderā var kļūt rāmāks, jo ir izaudzis un ierobežotās vietas dēļ tam ir grūti kustēties. Ir izpētīts, ka visiem bērniņiem mātes vēderā aktīvākais kustēšanās laiks ir aptuveni starp deviņiem un divpadsmitiem vakarā, jo tad sievietes organismā pastiprināti izdalās kortizons. Šis hormons ne tikai veicina māmiņas iemigšanu, bet arī mazuļa pamošanos. Taču augļa kustību intensitāti nosaka arī daudzi citi faktori – augļa temperaments, māmiņas noskaņojums un veselības stāvoklis (kustības pastiprināsies pie paaugstinātas ķermeņa temperatūras vai stipru sāpju gadījumā), iespējamais satraukums vai stress.

Kā pareizi skaitīt mazuļa kustības?

Augļa kustības ir svarīgs bērna veselības stāvokļa rādītājs, ko būtu vēlams uzsākt fiksēt 28.-30. grūtniecības nedēļā. Īpaša uzmanība kustību skaitīšanai jāpievērš beidzamajās trijās nedēļās pirms dzemdībām. Vislabāk to būtu darīt vakaros, ap plkst. 20.00 – 22.00, apguļoties uz kreisajiem sāniem vai citā ērtā pozā, bez TV, datora, telefona, grāmatas, un apzināti saskaitot visus bērniņa grūdienus vai rotējošās kustības.

Par normu tiek uzskatītas desmit kustību epizodes stundas laikā, taču parasti tas notiek 15 – 30 minūtēs. Ar vecmāti vai ārstu vajadzētu konsultēties, ja stundas laikā nevar saskaitīt desmit kustības vai ja ir sajūta, ka kustību skaits būtiski samazinājies un pašas kustības kļuvušas citādākas. Taču nevajadzētu uzreiz satraukties, jo jāatceras, ka arī mazulim ir sava dienaskārtība, tāpēc, iespējams, tajā laikā, kad vēlējāties skaitīt kustības, viņš vienkārši atpūtās.


Полезные ссылки

Difterija

Ето страница недоступна на русском язике

Mutes veselība

Ето страница недоступна на русском язике

Adobe Flash not available

Сайт создали

В сотрудничестве с

Портал www.grūtniecība.lv создан Министерством здравоохранения и Центром по контролю и профилактике заболеваний с целью предоставления молодым и будущим родителям всеобъемлющей пояснительной информации о беременности, о ее протекании и о связанных с этим вопросах. На портале вы можете получить информацию об услугах, которые государство оказывает беременным женщинам и новорожденным, а также ознакомиться с рекомендациями ведущих специалистов в этой области.

В создании портала в качестве партнеров принимают участие Национальная служба здравоохранения, Служба неотложной медицинской помощи, Латвийская ассоциация гинекологов и специалистов по родовспоможению, Латвийская ассоциация сельских семейных врачей. Если есть вопросы по поводу создания сайта и его содержания, просим писать по адресу: info@grutnieciba.lv.