g Grutnieciba.lv

RU LV
x

g Grutnieciba.lv

Использовать данные из

Close

Pre-eklampsija, jeb kāpēc īpaši jāpievērš uzmanība paaugstinātam asinsspiedienam grūtniecības laikā?

Pre-eklampsija ir veselības problēma, ar ko sastopas aptuveni 2-10% sieviešu grūtniecības laikā, parasti grūtniecības perioda otrajā pusē, visbiežāk, trešajā trimestrī. Tomēr ir gadījumi, kad pre-eklampsijas pazīmes parādās pēcdzemdību periodā.

Par pre-eklampsiju parasti liecina:

—          paaugstināts asinsspiediens (sākot ar 140/90)

—          roku un kāju pietūkums, kas nepāriet

—          olbaltums urīna analīzēs.

Diemžēl pre-eklampsija var pāriet īpaši bīstamā organismam stāvoklī – eklampsijā. Līdz ar to, Tavs ārsts nopietni izvērtēs visus nepieciešamos veselības rādītājus un pieņems lēmumu par tālāko ārstēšanu.

Protams, ne vienmēr paaugstināts asinsspiediens un tūska liecina, ka grūtniecei ir pre-eklampsija. Tomēr, ja ārsts konstatēs kādu no šīm pazīmēm, iespējamie riski noteikti tiks ņemti vērā un rūpīgi tiks sekots visām izmaiņām.

Nav skaidri zināms, kāpēc rodas pre-ekplampsija. Ir pētījumi, kas apliecina, ka problēma varētu būt meklējama ģenētiskā līmenī. Tomēr ir noskaidroti daži riska faktori šādai parādībai:

—          Pre-eklampsija ir biežāk sievietēm, kurām ir pirmā grūtniecība. Retāk, kad ir otrā vai trešā.

—          Palielināts ķermeņa svars.

—          Hroniski paaugstināts asinsspiediens.

—          Mātes vecums pēc 35.

—          Iepriekš ģimenē ir bijuši pre-eklampsijas gadījumi.

—          Dažādas hroniskas saslimšanas, piemēram, asinsvadu vai nieru saslimšanas.

—          Daudzaugļu grūtniecība, jeb gaidāmi divi vai trīs mazuļi.

—          Cukura diabēts.

—          un citi retāk sastopami iemesli.

Pre-eklampsija var sākties pakāpeniski un sākumā sieviete var pat nejust nekādas īpašas izmaiņas savās sajūtās. Tomēr tikpat labi tā var parādīties ļoti strauji. Tādēļ ļoti jāpievērš uzmanība, ja rodas sekojošas sajūtas – miglaina redze, augsts asinsspiediens, roku un kāju pampums, vemšana. Šādos gadījumos steidzami jāmeklē ārsta palīdzība – jāizsauc ātrā palīdzība vai jālūdz kādam sevi aizvest uz tuvāko slimnīcu.

Ja pre-eklampsiju konstatē laicīgi un veic visus nepieciešamos ārstēšanas pasākumus, tā nerada nopietnu risku ne grūtniecei, ne gaidāmajam bērnam. Savukārt, neārstēta tā var būt dzīvībai bīstama. Līdz ar to, ja sieviete regulāri veic visas pārbaudes, problēmas var laicīgi novērst.

Ja sievietei, kas ir mazuļa gaidībās konstatē pre-eklampsiju, viņu rūpīgi novēro. Tiek regulāri mērīts asinsspiediens, veiktas urīna un asins analīzes, lai sekotu izmaiņām organismā.

Vienīgais veids, kā pre-eklampsiju izārstēt ir piedzemdēt mazuli. Tādēļ, ja tāda būs nepieciešamība, ārsts var pieņemt lēmumu par ātrāku dzemdību datumu, nekā tas bija sākotnēji paredzēts. Ja mazulim vēl ir jāpaaugas un grūtnieces veselības stāvoklis to pieļauj, mūsdienās ir pieejamas metodes un medikamenti, kas it kā „papildzina” grūtniecības periodu, tad bērna  iespējas izdzīvot ir daudz lielākas.  Biežāk, tomēr ne vienmēr (atkarībā no sievietes veselības stāvokļa) šādos gadījumos mazulis dzimst ar ķeizargrieziena palīdzību.


Полезные ссылки

Difterija

Ето страница недоступна на русском язике

Mutes veselība

Ето страница недоступна на русском язике

Adobe Flash not available

Сайт создали

В сотрудничестве с

Портал www.grūtniecība.lv создан Министерством здравоохранения и Центром по контролю и профилактике заболеваний с целью предоставления молодым и будущим родителям всеобъемлющей пояснительной информации о беременности, о ее протекании и о связанных с этим вопросах. На портале вы можете получить информацию об услугах, которые государство оказывает беременным женщинам и новорожденным, а также ознакомиться с рекомендациями ведущих специалистов в этой области.

В создании портала в качестве партнеров принимают участие Национальная служба здравоохранения, Служба неотложной медицинской помощи, Латвийская ассоциация гинекологов и специалистов по родовспоможению, Латвийская ассоциация сельских семейных врачей. Если есть вопросы по поводу создания сайта и его содержания, просим писать по адресу: info@grutnieciba.lv.